W obronie Carycy, czyli co mi w duszy gra.

images

Gdy dotarły do mnie pierwsze informacje o liście otwartym w obronie Beaty Rusinowskiej, najpierw nie mogłem w to uwierzyć. Sądziłem, że to tylko plotka, przecież Pani Poseł nie upadła chyba tak nisko, że namówiła grupę znajomych do napisania listu w jej obronie.  Później przemyślałem sobie jednak to wszystko spokojnie i poszedłem do najbliższego kiosku gdzie kupiłem lokalną prasę i oniemiałem. Plotka zamieniła się w prawdę. Jednak Beata Rusinowska będzie walczyła o ciepłą posadę na wszystkie możliwe sposoby i nie cofnie się przed niczym.

Czytaj więcej: W obronie Carycy, czyli co mi w duszy gra.

 

Oto Jest Pytanie

images

OTO JEST PYTANIE, CZYLI BYĆ ALBO NIE BYĆ DLA MUZEUM LNIARSTWA

 

Przed wyborami dużo mówiło się o zalegających trupach w szafie, które zostały po rządach poprzedników. Jednym z nich jest Muzeum Lniarstwa (w organizacji). Przypomnijmy, że w ubiegłym roku został przedłożony i przegłosowany projekt powołania muzeum. Głównymi eksponatami stały się maszyny na zakup, których pozyskano środki zewnętrzne. Stworzono dwa etaty, w tym jedno kierownicze, a na otwarcie zorganizowano koncert, wpuszczono kilka wycieczek, zorganizowano targi świąteczne i… praktycznie muzeum zostało zamknięte. Powód – niemożność korzystania z muzeum ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających.

Czytaj więcej: Oto Jest Pytanie

 

ŻYRARDOWSKA PACZKA SZLACHETNOŚCI

ŻYRARDOWSKA PACZKA SZLACHETNOŚCI

W dniu 14 grudnia 2014 roku Stowarzyszenie Nowy Żyrardów wsparło po raz drugi inicjatywę społeczną, jaką jest „Szlachetna Paczka”. Akcja ma już 15 lat. Pierwszy raz została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku, wtedy studenci akademickiego duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Jacka Stryczaka obdarowali 30 rodzin. Obecnie projekt ma wymiar ogólnopolski i jak żadna inna akcja o charakterze dobroczynnym przed świętami w naszym kraju łączy działania setek tysięcy osób.

Czytaj więcej: ŻYRARDOWSKA PACZKA SZLACHETNOŚCI

 

Rynek ponownie kartą przetargową

images

Kiedy udałem się jak co tydzień na żyrardowskie targowisko, byłem bardzo ciekawy, czy dojdą mnie jakieś powyborcze plotki. Za nami już pierwsza tura wyborów i teraz pozostał tylko bój finałowy. Jasiński kontra Rusinowska. Jako stały bywalec rynku, byłem wręcz przekonany, że w tym miejscu, z pewnością poznam komentarze na temat wyborczych szans kandydatów oraz ocenę ich wyników. Tak się jednak nie stało.

Czytaj więcej: Rynek ponownie kartą przetargową

 

Powody, dla których kandyduję do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

images

Powody, dla których kandyduję do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Codziennie media atakują nas najróżniejszymi informacjami. Często oglądając telewizję robię wielkie oczy i zdumiony pytam sam siebie - o czym oni mówią? Skoro na Mazowszu jest tak pięknie i wspaniale to gdzie ja mieszkam? Gdzie mieszka moja rodzina, znajomi i przyjaciele. Mieszkamy wszyscy na Mazowszu, ale niestety wiele spraw widzimy zupełnie inaczej niż media, które nie kłamią, ale i prawdy do końca nie powiedzą. Ja widzę, że jest źle i postaram się podjąć walkę o lepsze. O lepsze jutro dla nas wszystkich.

Czytaj więcej: Powody, dla których kandyduję do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

 

To będzie dobry prezydent

images

Z Dariuszem Kaczanowskim rozmawia Jerzy Jankowski

 

Jerzy Jankowski – Dlaczego nie startuje Pan w wyborach prezydenckich w Żyrardowie?
Dariusz Kaczanowski – Nigdy nie było moim priorytetem bycie prezydentem Żyrardowa dla samego bycia. Zawsze podkreślałem to, że zależy mi głównie na rozwoju naszego miasta, na realizacji dobrych pomysłów i rozwiązywaniu problemów mieszkańców. Zależy mi przede wszystkim na tym, by móc realizować program Nowego Przymierza Samorządowego, ponieważ jest to obecnie jedyna sensowna alternatywa dla Żyrardowa. Można to z powodzeniem robić będąc w innej roli.

Czytaj więcej: To będzie dobry prezydent

 

Rok po Referendum

images

Mija dokładnie rok od dnia, w którym odbyło się referendum w sprawie odwołania Prezydenta Żyrardowa – Andrzeja Wilka. I choć jego wynik nie pozwolił na rozpoczęcie już wtedy procesu ratowania naszego miasta, cieszyła myśl, że tak wielu żyrardowian nieobce były sprawy lokalne i że nie chcieliśmy pozostawać wobec nich bierni.

Czytaj więcej: Rok po Referendum

 

NOWE PRZYMIERZE SAMORZĄDOWE – WSPÓLNY CEL, NOWA JAKOŚĆ

images

NOWE PRZYMIERZE SAMORZĄDOWE – WSPÓLNY CEL, NOWA JAKOŚĆ

 

Stowarzyszenie „Nowy Żyrardów” od dawna zauważało potrzebę przeprowadzenia zmian w mieście. Rozpoczęliśmy je od najważniejszej rzeczy, a mianowicie od próby odwołania w referendum nieudolnych prezydentów. Przedstawiliśmy naszą wizję naprawy i rozwoju miasta – naszą deklarację programową. W zbliżających się wyborach samorządowych chcemy ponownie zaapelować do żyrardowian o to, że mamy alternatywę wyboru: między nieodpowiedzialnością finansową i ignorancją potrzeb mieszkańców a zupełnie nową jakością, wolną od powiązań towarzysko-zawodowych, nastawioną na pracę dla miasta.

Czytaj więcej: NOWE PRZYMIERZE SAMORZĄDOWE – WSPÓLNY CEL, NOWA JAKOŚĆ

 

Śmiać się czy płakać?

images

Z wielką uwagą śledzę doniesienia z frontu Prezydent-Radni. Do ostatniej przepychanki słownej doszło w sprawie złożonego przez radnych do „centralnych organów kontroli” wniosku o przeprowadzenie kontroli działań prezydenta Wilka w zakresie spraw związanych ze strefą ekonomiczną i umową PEC-Geotermia. O ile te sprawy są bardzo poważne i rzeczywiście wymagają wyjaśnienia, to wymiana zdań pomiędzy zainteresowanymi jest bardzo zabawna.

Czytaj więcej: Śmiać się czy płakać?

 

Czy Rusinowska jest "Happy"?

images

Wyborami do Brukseli rozpoczął się maraton wyborczy, który będzie trwał przez dwa lata. Przed nami najważniejsze, bo dotykające bezpośrednio wszystkich mieszkańców Żyrardowa, wybory samorządowe. Tak się jednak złożyło, że wybory do Europarlamentu mają duże znaczenie dla tych samorządowych. Po pierwsze - dlatego, że jest to swoisty sprawdzian dla partii politycznych, a po drugie – żyrardowscy kandydaci na europosłów: Beata Rusinowska i Paweł Sajak, są jednocześnie potencjalnymi kandydatami na fotel prezydenta miasta. Nic dziwnego, że i oni traktowali wybory do Brukseli jako sprawdzian siły swoich nazwisk.

Czytaj więcej: Czy Rusinowska jest "Happy"?

 

Kulisy podpisania umowy PEC-Geotermia

images

Pomimo tego, że sezon grzewczy mamy już za sobą (albo daleko przed sobą), to w spółce miejskiej PEC bardzo gorąca atmosfera. Na jaw wychodzą nowe fakty związane z podpisaną niekorzystną dla PEC umowy z Geotermią. W jakich okolicznościach doszło do jej podpisania i czy w ogóle musiało do tego dojść? Czy radni świadomie zdecydowali o budowie kotłowni gazowej Geotermii? Czy może zostali wprowadzeni w błąd o niezbędnej konieczności jej budowy?

Czytaj więcej: Kulisy podpisania umowy PEC-Geotermia

 

Sport szkolny na równi pochyłej

images

Żyrardowski sport szkolny doszedł do „ściany”. Brak koncepcji jego rozwoju, środków na udział w zawodach, odpowiednich bodźców motywacyjnych dla szkół i nauczycieli, spowodował katastrofalny spadek uczestniczących szkół w rywalizacji sportowej. Na zawody przychodzą już tylko nauczyciele, którzy pamiętają czasy świetności SZS  bądź  młodzi będący ich wychowankami.

Czytaj więcej: Sport szkolny na równi pochyłej

 

Żyrardowskie Dynastie

images

Żyrardów to miasto niezwykłe również pod względem głęboko zakorzenionych tradycji rodzinnych. Od lat rozwijają się klany, które od lat rządzą i dzielą w mieście, ale również powstają nowe. Można by rzec, że Żyrardów, jeśli chodzi o „stanowiska na górze”, rodziną stoi. Zapewne pamiętacie Państwo serial „Dynastia”. Trudno oprzeć się wrażeniu, że u niektórych jest przemożna chęć naśladownictwa bohaterów tego serialu. Oczywiście to nie ten sam rozmach i przepych, ale jak na żyrardowskie warunki, klany albo, jak kto woli, dynastie trzymają się mocno.

Czytaj więcej: Żyrardowskie Dynastie

 

Inwestycja, której nie ma

images

Za kadencji Prezydenta Andrzeja Wilka do naszego miasta nie przybył, nie licząc kolejnych supermarketów, ani jeden poważny inwestor. Efekty? Kłopoty finansowe miasta i wzrost bezrobocia. Ratunkiem miała być powstała w Żyrardowie specjalna strefa ekonomiczna. Niestety, pomimo jej utworzenia oraz udzielenia spółce Projekt Nova zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na jej obszarze, nie zostały osiągnięte cele, dla których strefa została ustanowiona. Teren przy ul. Czystej zarasta chwastami a na stronie Urzędu Miasta można tylko przeczytać taką informację: „Nowym podmiotom gospodarczym gwarantujemy atrakcyjne warunki inwestowania. Jeśli byłaby taka potrzeba, gotowi jesteśmy podjąć starania o jej rozszerzenie.” Słowem, oficjalnie nic się nie dzieje, ale to tylko pozory.

Czytaj więcej: Inwestycja, której nie ma

 

Dlaczego wyszedłem z „Przymierza dla Żyrardowa”

images

Jestem radnym Rady Miasta Żyrardowa. Należałem, a nawet byłem współzałożycielem stowarzyszenia „Przymierze dla Żyrardowa”. Należało do niego kilkanaście osób, w tym trzech członków rady powiatu i sześciu rady miasta. 20 marca 2014 roku przekazałem liderowi PdŻ Wojciechowi Jasińskiemu informację, że rezygnuję z członkostwa, tego samego dnia na sesji Rady Miasta Żyrardowa oficjalnie wystąpiłem z klubu radnych PdŻ. Kilka osób pytało mnie już dlaczego tak się stało. Postanowiłem odpowiedzieć publicznie, moi wyborcy mają prawo znać przyczyny.

Czytaj więcej: Dlaczego wyszedłem z „Przymierza dla Żyrardowa”

 

Rada Ci się układa

images

O obecnej Radzie Miejskiej można mówić różne rzeczy, ale z całą pewnością nie to, że spełnia nasze oczekiwania. To, jak głosują niektórzy radni w najważniejszych sprawach dotyczących naszego miasta, woła o pomstę do nieba. Jak zmieniają raptownie front, swoje zdanie oraz to, jak się potem z tego tłumaczą określane jest już „szopką”. W takich przypadkach widać wyraźnie, czym tak naprawdę kierują się w swoich decyzjach. Ich zachowanie świadczy niestety również o nas, bo to dzięki dokonanemu cztery lata temu wyborowi, mają możliwość „reprezentowania” nas w Radzie Miasta. Dlatego tak ważne są najbliższe wybory. Nie zmarnujmy głosu i głosujmy mądrze by potem się swych wyborów nie wstydzić.

Czytaj więcej: Rada Ci się układa

 

PEC traci - Geotermia zarabia

images

PEC TRACI - GEOTERMIA ZARABIA!

 

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi zwykle o pieniądze. W dodatku niemałe. Albo o majątek, który w przypadku spółki miejskiej PEC jest atrakcyjnym kąskiem do przejęcia. To nie żarty. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, gdyż od stycznia jest realizowana umowa PEC-Geotermia, której efekty w postaci pierwszych faktur wystawionych przez mszczonowską spółkę pokazują wyraźnie, że to może być początek końca PEC-u. Niestety, potwierdzają się przypuszczenia o tym, że umowa jest niekorzystna dla miejskiej spółki PEC, a wyjątkowo atrakcyjna dla Geotermii. Dlaczego zatem Zarząd spółki za zgodą właściciela – Prezydenta Miasta podpisał taką umowę?

Czytaj więcej: PEC traci - Geotermia zarabia

 

Chocholi taniec wokół budżetu

images

Koniec roku to dla prezydenta i radnych okres wytężonej pracy związanej z przygotowaniem i przyjęciem budżetu na 2014 rok. Wzorem lat poprzednich prezydent zaproponował plan finansowy rodem z kosmosu a radni z PO przystąpili do akcji jego przyklepywania. Wszystko po staremu, choć trzeba zaznaczyć, że tak ciężkiej sytuacji finansowej miasta jeszcze nie było. A i zbliżający się rok wyborczy jeszcze bardziej wszystko gmatwa. Dlatego też tegoroczny chocholi taniec wokół budżetu będzie zapewne obfitował w skomplikowane figury taneczne jak i upadki. Wzlotów, niezależnie od finału, nie przewiduję. I tak za wszystko zapłacą mieszkańcy Żyrardowa.

Czytaj więcej: Chocholi taniec wokół budżetu

 

Żyrardowska Siłaczka

images

Tematyka utworu Stefana Żeromskiego jest nam w większości dobrze znana dla porządku jednak wspomnę, że chodzi tu o pełną zapału nauczycielkę pracującą na prowincji, zmagającą się z troskami życia codziennego, przedkładającą dobro swych podopiecznych nad swoje. Bohaterka często balansuje na granicy ubóstwa, żyje i pracuje w trudnych warunkach. Niestety jak się okazało sam zapał i zaangażowanie nie wystarczyły i nie uchroniły jej od choroby a w dalszej konsekwencji śmierci.

Czytaj więcej: Żyrardowska Siłaczka

 

Doktor dla Żyrardowa

images

Trwają poszukania doktora dla Żyrardowa. Katastrofalny stan miejskich finansów, odrzucenie budżetu i rezygnacja pani skarbnik, to objawy choroby finansowej, która już od dawna toczy nasze miasto. Już czas najwyższy znaleźć doktora, który byłby w stanie podjąć się leczenia miejskich finansów. I nie chodzi mi tutaj o leczenie a’la Wilk, tj. sięganie głębiej do naszych kieszeni, ale o szukaniu oszczędności w administracji, zewnętrznym finansowaniu oraz o efektywnym wydawaniu naszych pieniędzy. Należy zawsze pamiętać o mieszkańcach oraz o tym, że władza jest po to by rozwiązywać ich problemy. Funkcję prezydenta pełni się na rzecz lokalnej społeczności a nie przeciwko niej.

Czytaj więcej: Doktor dla Żyrardowa

 

Panika na pokładzie Titanica

images

Już nawet w żyrardowskich strukturach PO dostrzeżono fakt, iż ich obecny prezydent ma marne szanse na ponowną reelekcję. Referendum pokazało, że pomimo zachowania fotela prezydenta, Wilk nie daje żadnej gwarancji utrzymania dotychczasowego układu, a tym samym stołków. Jednym słowem, Titanic tonie, a jedyną szansą jest jak najszybsze dostanie się do szalup ratunkowych. Próba wybielenia się, czyli odpłynięcia od tonącego statku oraz szukanie nowych partnerów ma być ratunkiem dla tych, którzy nie chcą tonąć razem z Wilkiem.

Czytaj więcej: Panika na pokładzie Titanica

 

Prezenty od Prezydenta

images

Szanowni mieszkańcy Żyrardowa, dostaliśmy prezent od pana Prezydenta w postaci podwyżek na rok 2014. Jest bardzo prawdopodobne, że takich prezentów możemy oczekiwać więcej. Prezydent nie ma żadnego pomysłu na ratowanie miejskiej kasy poza łupieniem naszych kieszeni (rozpustą jest przepych, a biedota posłuszeństwem). Złośliwi twierdzą, że w ten sposób pan Prezydent chce podziękować mieszkańcom za uratowanie swojego stanowiska w referendum.

Czytaj więcej: Prezenty od Prezydenta

 

Radny który zrobił szopkę.

Poprzedni felieton o budżecie zakończyłem stwierdzeniem, że prezydent ma sporo czasu by przekonać opornych radnych do przepchnięcia swojego budżetu. I że nie jest to zadanie niewykonalne zwłaszcza, że byliśmy już świadkami nieoczekiwanych metamorfoz niektórych osób z opozycji. I niestety nie pomyliłem się w swojej ocenie. Tym razem taką niezwykłą przemianę przeszedł Jacek Czubak, który poparł budżet wybierając, jak tłumaczył się potem, mniejsze zło. Radny wcześniej ten sam budżet odrzucił, ale wystarczyło kilka dni, a zwłaszcza słowa zatrudnionego przez prezydenta eksperta by zmienił zdanie. Już wiele razy widziałem podobne zachowania radnych by nie być takim obrotem sprawy zdziwiony. Jednakże radny Czubak wprowadził nową świecką tradycję, tj. próbę wytłumaczenia swojej decyzji. I w sumie byłby to dobry zwyczaj gdyby nie fakt, że jego oświadczenie jeszcze bardziej go kompromituje. W tym przypadku lepiej byłoby dla niego gdyby już nic nie mówił.

Czytaj więcej: Radny który zrobił szopkę.

 

Szlachetny Żyrardów

Na terenie Żyrardowa odbyła się kolejna odsłona inicjatywy społecznej „szlachetna paczka”, którą w tym roku wsparło również Stowarzyszenie „NOWY ŻYRARDÓW”.

 

„Szlachetna paczka” ma już 14 lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy studenci akademickiego duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka obdarowali 30 ubogich rodzin. Obecnie projekt „szlachetnej paczki” ma już charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja o dobroczynnym charakterze przed świętami w naszym kraju łączy działania setek tysięcy osób.

Czytaj więcej: Szlachetny Żyrardów

 

Żyrardów – Miasto bez perspektyw

Żyrardów był niegdyś miastem zatrudniającym wiele tysięcy ludzi, z miasta i miejscowości ościennych. Dziś jest podupadającą mieściną, bez możliwości zdobycia pracy i rozwoju swoich mieszkańców.

W „Życiu Żyrardowa” z dnia 21 stycznia 2014 w artykule, o wiele mówiącym tytule „Widmo bezrobocia nad Żyrardowem”, przeczytać możemy o dramatycznie rosnącej liczbie osób bez pracy. Rok 2013 rozpoczął się liczbą 4046 bezrobotnych, by na jego koniec osiągnąć 4419. Wyraźnie widać, że tendencja ta jest rosnąca, a ciągły wzrost utrzymuje się od 2009 roku, jak podaje gazeta. Najprostszym wytłumaczeniem tej sytuacji jest stwierdzenie, że powodem wzrostu bezrobocia jest kryzys gospodarczy. Tym właśnie stwierdzeniem posługują się władze naszego miasta z Prezydentem Wilkiem na czele. Prawda jest, jednak zupełnie, inna. Należy wymienić kilka, z wielu powodów, fatalnej sytuacji na żyrardowskim rynku pracy.

Czytaj więcej: Żyrardów – Miasto bez perspektyw

 

Wilk za Wilka

Wybory dopiero na jesieni a już naszym miastem wstrząsnęła wieść o kandydaturze Wilka na prezydenta miasta. Ale nie obecnie miłościwie nam panującego, ale jego stryja Zdzisława. Żyrardowski SLD chce, aby na tym stanowisku Wilk zastąpił Wilka. Geniusz lokalnych działaczy tej partii ukazał się nam w pełni.

Czytaj więcej: Wilk za Wilka